Wystawa plakatów kampanii społecznej Save the Music autorstwa Maxa Skorwidera nagłaśnia znaczącą rolę muzyki w życiu człowieka i jej wielowymiarowy wpływie na nasze funkcjonowanie. Zaprezentowane na wystawie prace graficzne są symbolicznym odniesieniem do różnych zakresów znaczenia muzyki dla człowieka, np.: jej wpływu na mózg, roli terapeutycznej, edukacyjnej, uwrażliwiającej, związanej z poczuciem wolności czy strefą sacrum.
O Fundacji MEAKULTURA
Wierzymy, że dobra muzyka powstaje z pasji, dlatego naszym celem jest tę pasję pobudzać, wspierać i promować. Fundację MEAKULTURA tworzą ludzie z różnych środowisk, których łączy miłość do muzyki i chęć jej promowania na wielorakich płaszczyznach w jak najbardziej oryginalny, ale też profesjonalny sposób. Podstawę naszych działań tworzy triada "Muzyka-Edukacja-Artyści" i to wokół niej wyznaczamy sobie kolejne cele, jak między innymi: promocja wartościowej muzyki różnych gatunków, działalność koncertowa i wydawnicza, realizacja projektów edukacyjnych, wspieranie profesjonalnego dziennikarstwa muzycznego, a także działań naukowców, twórców, wykonawców, producentów i festiwali (godnych uwagi ze względu na wysoką jakość artystyczną).
O Save the Music
Save the Music to wieloletnia i wielowątkowa kampania społeczna Fundacji MEAKULTURA – organizacji pożytku publicznego, która jest unikatowym w skali kraju think thankiem sieciującym ekspertów z zakresu kultury, w szczególności muzycznej. Celem Save the Music jest wydobycie muzyki ze „sfery nieuwagi”. Chcemy:
- skłonić odbiorców do refleksji nad tym, co znaczy dla nich muzyka;
- uwrażliwić ich na jej obecność w codziennym życiu;
- uwidocznić muzykę za pomocą projektów łączących ją z innymi formami ludzkiej działalności – z modą, grafiką, słowem i nauką tak, by muzyczne przesłanie dotrzeć mogło do jak największej ilości odbiorców;
- uświadomić, jaki wpływ ma muzyka na nasze samopoczucie i zachęcić do korzystania z jej terapeutycznego potencjału;
- zachęcić dorosłych, młodzież i dzieci do pracy nad rozwijaniem gustu muzycznego;
- promować nawyk świadomego odbioru muzyki: uczęszczania na koncerty, wyszukiwania mniej znanych i promowanych artystów oraz samodzielnego wyboru muzyki wysokiej jakości.
Muzyka kojarzy się zazwyczaj z rozrywką i sporadycznie myślimy o jej głębokim wpływie na życie człowieka, szczególnie w świecie, w którym jej komercjalizacja tak bardzo doszła do głosu. A przecież muzyka to najbardziej wszechobecny, równoprawny, a zarazem nieuchwytny przejaw sztuki w codziennym życiu człowieka. Badania neuropsychologiczne jednoznacznie wykazują, że brzmienie muzyki wpływa jednocześnie na ciało, umysł i emocje nawet wtedy, gdy jej odbiór nie jest w pełni świadomy. Kontakt z muzyką pobudza rozwój mózgu i pełni funkcję terapeutyczną w każdym wieku. Właśnie dlatego każdy człowiek powinien otrzymać możliwość świadomego kształtowania swojego gustu muzycznego i rozbudzić w sobie potrzebę wyboru tego, czego słucha. Lepsza jakość muzyki to lepsza jakość życia.
Max Skorwider – plastyk, ilustrator, plakacista, artysta wizualny, kurator wystaw. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie kieruje Pracownią Komiksu i Powieści Graficznej na Wydziale Grafiki. Na stałe spółpracuje z Tygodnikiem Polityka, Kulturą Liberalną (ilustracje). Laureat nagród oraz uczestnik wielu wystaw w kraju i na świecie. Od ponad 10 lat jest związany z Fundacją MEAKULTURA, a także od 6 lat z Galerią PMQ w Hong Kongu, gdzie prezentuje wystawy plakatu i grafiki. Ilustrator licznych popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”, stworzonych wspólnie z Bogusiem Janiszewskim: „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna Inteligencja”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, „Sex”, a także „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny” oraz wielu innych. Współpracuje z wydawnictwami Albus, Agora, Publicat. Publikacje doczekały się przekładów m. in. W Szwecji, Niemczech, w Ukrainie oraz w Bułgarii.
Marlena Wieczorek – prezeska Fundacji MEAKULTURA, ekspertka z zakresu kultury muzycznej, kuratorka; muzykolog, napisała rozprawę doktorską o życiu i twórczości polskiego kompozytora emigracyjnego – Romana Maciejewskiego, opublikowała szereg artykułów i trzy książki. Jest managerem kultury, redaktor naczelną czasopisma
meakultura.pl i prezesem Fundacji MEAKULTURA oraz pomysłodawczynią jej wszystkich projektów. Jurorka „Paszportów Polityki” oraz „Koryfeuszy Muzyki Polskiej”, organizatorka Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”, autorka programów studiów podyplomowych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Autorka koncepcji wystawy i jej kuratorka. Więcej:
fundacjameakultura.pl,
savethemusic.eu,
meakultura.pl
Narodowego (w 2013 i 2017 roku). Ekspertka European Research Executive Agency (REA).